Конференція «Талант її багатогранний» у Гадяцькій гімназії імені Олени Пчілки


Минуло понад півтора століття від дня її приходу в світ у липні 1849 року. Але час працює на добре ім'я Олени Пчілки. Усе більше граней ми відкриваємо у цій постаті, яку нерозривно ставимо поруч із донькою Лесею Українкою. Протягом усього життя вона наполегливо, безкомпромісно боролася за майбутнє відродження національної культури. Письменниця відстоювала право навчати в школах українською мовою. Один тільки цей факт набуває особливого значення саме сьогодні. А їх безліч! Гадяцький край був для неї домівкою. Саме тут Олена Пчілка знаходила відпочинок, відраду та душевний спокій. Їй належать найзворушливіші слова про рідний Гадяч та Полтавщину.

Завдячуючи Володимиру Костюку, випускнику школи, ініціатору вшанування пам’яті Олени Пчілки на Гадяччині і присвоєння її імені Гадяцькій гімназії, та директору гімназії Зозулі О.О. у закладі з 2007 року розпочалась наполеглива робота по вивченню життєвого, творчого шляху і наукових праць Ольги Петрівни Драгоманової. Зроблено багато: створено кімнату – музей життєвого і творчого шляху Олени Пчілки, де розміщено унікальні світлини. Заслуговує на увагу експозиція «Лауреати Літературно – мистецької премії імені Олени Пчілки» та наукова робота Сливи Ірини з цього питання. Підготовлені матеріали для присвоєння школі імені Олени Пчілки. З нагоди 160 – річного ювілею у закладі відбулась Всеукраїнська конференція «Олена Пчілка і Гадяч», на якій виступили наукові співробітники Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Музею Лесі Українки, Національного музею літератури України та представники редакції державного видавництва «Веселка». Утретє у Гадяцькій гімназії імені Олени Пчілки відбувається засідання журі премії імені Олени Пчілки. Ми маємо прапор із зображенням славетної землячки. У 2012 році у закладі відбулась презентація книги лауреатів премії імені Олени Пчілки Лариси Мірошниченко та Алли Ріпенко «Золоті дні золотого дитячого віку», на якій була представлена інсценізація уривків з твору. Сценарій підготувала учитель української мови Вінцковська В.П. Ми гордимося тим, що у Гадяцькій гімназії імені Олени Пчілки на презентації книги виступив директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський. На сайті закладу створено сторінку «Музей», де є вкладка «Олена Пчілка 165». Відбулись екскурсії місцями славетної землячки та її доньки. Створено слайд – шоу, презентації, відбувся конкурс творчих робіт гімназистів та малюнків, здійснено спеціальний випуск газети «Соняшник». Та гімназисти під керівництвом учителів продовжують науково – дослідницьку діяльність, працюють над створенням віртуального музею письменниці.

З метою виховання в учнів любові до рідного краю, формування відчуття своєї приналежності до України, прагнення до збереження та примноження духовних багатств українського народу, виховання патріотичних почуттів та шанобливого ставлення до культурного та історичного минулого України ми провели цілеспрямовану та активну роботу до відзначення 165 річниці від дня народження Олени Пчілки. Були розроблені заходи, підсумком яких стала конференція «Талант її багатогранний». На ній були присутні Бондаренко С.М. – заступник голови райдержадміністрації, Коваленко Н.М. – заступник голови Гадяцької районної ради, Нестеренко Н.В. – методист НМЦ, Красюк О.В. – директор Гадяцької централізованої бібліотечної системи, Виноградова Г.Г. – завідувач відділу бібліотеки імені Лесі Українки, Зозуля О.О. – співробітник Гадяцького районного історико – краєзнавчого музею. Слід відмітити, що на конференції результати своїх досліджень представили гімназисти, адже саме про молодь наша землячка говорила: «Діти – се наш скарб, се наша надія, се молода Україна». Учні не просто підготували виступи, а глибоко вивчили питання, написали реферати, наукові роботи та створили презентації на теми: «Олена Пчілка і світова культура» (Грабенко Маргарита, 10 клас), «Родовід родини Драгоманових» ( Мільніченко Лілія, 10 клас), «Гадяч – батьківщина Олени Пчілки» ( Гришуніна Марина, 10 клас), «Географія подорожей Олени Пчілки» (Темченко Яна, 10 клас), «Літературні шляхи Олени Пчілки» ( Толкачова Анастасія та Гаврилко Анна, 7 клас), «Олена Пчілка про роль мови та учителя у вихованні молодого покоління» (Андросова Єлизавета, 8 клас), «Олена Пчілка і національне виховання»(Мардакіна Іванна, 10 клас), «Олена Пчілка і родина Драгоманових у геральдиці, фалеристиці, нумізматиці, філателії, філокартії, декоративно – прикладному мистецтві»( Солодка Анна, 8 клас), «Олена Пчілка і родина Драгоманових у мистецтві» (Москаленко Юлія, 8 клас), «Лауреати літературно – мистецької премії імені Олени Пчілки» (Слива Ірина, 10 клас). Приємно було чути зворушливі відгуки гостей про ґрунтовність досліджень, здійснених учнями під керівництвом Аврамко Л.П., Бутко В.В., Васюти Л.І., Рудкіної О.М., Степанович Я.А., Вінцковської В.П., Бердник Т.М., Білоус Т.М.. На конференції гімназисти почули факти біографії про подвижницьке життя полум’яної особистості зі славетного роду Драгоманових. Упевнена, що патріотично налаштовані жителі міста Гадяча та Полтавщини, ті, кому не байдуже духовне зростання нації, хто щиро переймається нашою літературно – мистецькою спадщиною, продовжать та розширять роботу по вшануванню славетної землячки, популяризації її творчості.


В. Бутко, заступник директора з НМР Гадяцької гімназії імені Олени Пчілки



Презентація «Гадяч – батьківщина Олени Пчілки» ( Гришуніна Марина, 10 клас)




Презентація «Географія подорожей Олени Пчілки» (Темченко Яна, 10 клас)






  \