Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням та привчала дітей шанувати рідну землю. Тому її геніальна донька взяла собі літературний псевдонім Леся Українка. Вона називала свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня. І це дійсно так. Поетеса, автор прозових творів, перекладач, науковець, фольклорист і етнограф, видавець, активна громадська діячка - це все вона, Олена Пчілка. А ще - ніжна і мудра матір, яка виховала шестеро дітей.
Але так склалося життя, що ім'я Ольги Петрівни Драгоманової до 80-х років залишалося у тіні її талановитої доньки. Тому потрібно низько вклонитись тим справжнім патріотам нашої неньки України, які зробили все, щоб слава міста Гадяча, і Олени Пчілки зокрема, за словами історика-краєзнавця Інституту літератури Шалагінової Л.І., "…не розмилась у часі, а перейшла до онуків, до правнуків...". Одним із них є колишній випускник школи №1, актор і режисер кіностудії ім. О. Довженка, автор книги "Гадяч у старовинній листівці", який працює над проектом відродження рідного міста "Гадяч - гетьманська столиця", - В.С. Костюк. Саме з його ініціативи педагогічний колектив, який очолює О.О. Зозуля, 8 травня 2008 року на загальних зборах учасників навчально - виховного процесу звернувся до Гадяцької районної ради, районної державної адміністрації, районного відділу освіти з метою збереження пам'яті про нашу славетну землячку, активізації наукових досліджень про життя та діяльність Олени Пчілки, прилучення батьків, учнів, широкої громадськості міста до національних, історичних традицій земляків сприяти присвоєнню Гадяцькій гімназії імені Олени Пчілки.
Ви запитаєте - чому Гадяцькій гімназії? Адже відомо, що Олена Пчілка на початку 20 століття брала активну участь в улаштуванні шевченківських свят у тодішній Гадяцькій гімназії, для молодших школярів проводила дитячі ранки, організувала "Дитячий театр". Глибоке враження на присутніх справив факт обгортання погруддя Тараса Шевченка синьо - жовтим національним стягом України під час святкування його дня народження в 1920 році у закладі.
Ми вважаємо, що мали на це право. Адже Гадяцькій гімназії є чим пишатись. Протягом останніх років школа є лідером серед закладів району за кількістю переможців районних і обласних олімпіад. У 2008 - 2009 н.р. гімназисти отримали 48 призових місць на районних предметних олімпіадах і 4 на обласних. Щороку учні стають переможцями Всеукраїнської олімпіади з географії. Наші вихованці отримали перемоги у Всеукраїнській комп'ютерній грі з MESE, у Всеукраїнській комп'ютерній грі "Банки в дії", Всеукраїнській акції "Громадянин", Всеукраїнському конкурсі на кращий літературний твір "Вірю в майбутнє твоє, Україно", Всеукраїнській радіо вікторині "Подорож планетою", Всеукраїнській вікторині з географії, історії і економіки Республіки Естонія, Всеукраїнській інтелектуальній вікторині "50 слів", Всеукраїнських конкурсах "Кенгуру", "Левеня". Боклаг Євген і Булига Артем - члени міжнародного клубу "Найрозумніший".
4 роки у гімназії працювали волонтери Корпусу миру США. З досвідом роботи по співпраці з волонтерами знайомився директор Корпусу Миру США Карел Бек. Три гімназисти стали переможцями Програми обміну майбутніх лідерів FLEX і рік навчатись у США. В 2006 і 2007 роках проекти Гадяцької гімназії стали переможцями конкурсу "Разом", оголошеного Фундацією ПАУСІ, що дало змогу 25 обдарованими учням відвідати Польщу, а у 2009 році Булига Артем, учень 7 класу, став переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу "Найкращий читач України".
Потім почалась напружена робота всього педагогічного колективу. 27.06.08 наказом по закладу було затверджено план заходів з підготовки до відзначення 160 - річчя з дня народження Олени Пчілки. Протягом 2008 - 2009 н.р. у рамках проекту "Моя країна Україна" проведено конкурс творчих робіт, присвячених життю і творчості Олени Пчілки, тематичні виховні години "Олена Пчілка і Гадяччина", репрезентовано спеціальний випуск шкільної газети "Соняшник", підготовлено літературно - музичну композицію "Музей одного дня Олени Пчілки", написано науково - дослідницьку роботу "Драматургічна творчість Олени Пчілки". На уроках у початкових класах, уроках музичного мистецтва, української літератури, образотворчого мистецтва учителі висвітлювали питання: "Твори Олени Пчілки для дітей", "Творча співпраця Олени Пчілки і Миколи Лисенка", "Писанки з альбому Олени Пчілки". Гімназистами проведена велика робота по систематизації матеріалів про літературну діяльність, просвітницьку, фольклорно - етнографічну. У бібліотеці було організовано книжково - ілюстративну виставку "Літературна творчість Олени Пчілки". У рамках проекту "Олена Пчілка і Гадяччина" було проведено такі заходи: інсценізація уривку з п'єси "Сон - мрія, або казка Зеленого гаю", байки "Котова наука", п'єси "Рукавичка" і "Мишача рада", учні вивчили сміховинки та вірші письменниці, познайомили з біографією, творами для дітей, місцями Гадяччини, пов'язаними з життям і творчістю Олени Пчілки, із внеском у розвиток культури України. Виступи дітей супроводжувались комп'ютерною презентацією. Допомагали гімназистам вчителі: Вінцковська В.П., Аврамко Л.П., Миколаєнко О.Г., Марченко Л.П., Лобанова Н.Г., Рудецька С.О., Нагорна Т.В.
Завдячуючи В.С. Костюку, нам вдалося налагодити зв'язки з Інститутом української літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. 4 жовтня 2008 року гостями закладу були Гоян Я.П. - директор видавництва дитячої літератури "Веселка", Бойко І.П. - заступник директора видавництва "Веселка", Ясиновський В.К. - заступник головного редактора газети "Сільські вісті", Щукіна І.А. - директор музею Лесі Українки, Іванченко Л.П. - письменниця, автор підручників "Історія України", Диба А.Г., Цілуйко І. - наукові співробітники Інституту української літератури АНУ, Шалагінова О.І. - науковий дослідник музею Лесі Українки, Титаренко Г.В. - краєзнавець. Разом з поважними гостями В.С. Костюк передав Гадяцькій гімназії справжній скарб - понад 50 планшетів з рідкісними світлинами, пов'язаними з життям Олени Пчілки.
Так виникла ідея створення у закладі кімнати - музею літературного і творчого шляху Олени Пчілки. Перед початком роботи ми познайомились з діяльністю музеїв у Новоград - Волинському, взявши участь у святкуванні 138 річниці з дня народження Лесі Українки. Слід зазначити, що оформлення музею - це важка праця директора О.О. Зозулі, якому допомагав колектив працівників закладу. І зараз ми можемо сказати, що кімната - музей не відрізняється від подібних у великих містах не тільки по змістовому наповненню, але й естетичному. Подібних світлин ви не побачите в жодному музеї, адже вони зроблені С. Гавришкевичем (Інститут літератури) з оригіналів, які зберігаються у відділі рукописних фондів Інституту літератури. Багато фотографій було розшукано В. Костюком. Гімназисти разом з учителями української літератури розробили цікаві і змістовні розповіді про життя і творчість письменниці.
Інститутом літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України було ініційовано проведення у Гадяцькій гімназії наукової конференції "Олена Пчілка і Гадяч", якій передувала велика підготовча робота. Гостями закладу були вище зазначені науковці, а також кореспондент НАН України Сулима М.М., головний редактор журналу "Слово і Час" Скупейко Л.І. та інші. Присутні мали змогу познайомитись з унікальними дослідженнями і цікавими матеріалами: "Творчий портрет Лесі Українки на тлі Зеленого Гаю", "О. Пчілка - перекладач псалмів Л. Мальдельштама", "Гадяч - батьківщина Олена Пчілки", "Видавництво "Веселка" - засновник премії імені Олени Пчілки", "Принципи національного виховання молоді Олени Пчілки", "Про що шепоче Зелений Гай", "Проблема свободи жінки" у прозі Олени Пчілки", "Дитячий театр" Олени Пчілки у Гадячі", "Гадяцьке оточення Олени Пчілки", "Мене надзвичайно вабила ця жінка…" та іншими. Матеріали про проведення конференції у Гадяцькій гімназії на батьківщині Олени Пчілки вміщені у журналі "Слово і час" № 7 2009 року, а про творчу співпрацю з науковцями Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка, Національного музею літератури України розповідають статті у журналі "Веселка".
11 листопада 2009 року творча праця всього педагогічного колективу була справедливо відзначена - згідно розпорядження Кабінету Міністрів України Гадяцькій гімназії присвоєно ім'я відомої української поетеси, громадської діячки Олени Пчілки. Приємно було отримати вітання від співробітників Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України за підписом М. Жулинського, М. Сулими, С. Гальченка.
Педагогічний колектив Гадяцької гімназії висловлює слова вдячності справжньому патріотові Гадяччини, людині щедрої вдачі В. Костюку за його безкорисливість і щиру зацікавленість у розвитку та діяльності рідної школи по відродженню творчої спадщини Олени Пчілки. Ми гордимося тим, що маємо унікальний прапор із портретом письменниці. Слід зазначити, що придбав його В. Костюк за власні кошти.
Дякуємо співробітникам Інституту літературнім. Т.Г. Шевченка НАН України, науковцям київських музеїв, видавництву "Веселка", особисто Т. Третяченко та А.Дибі, голові Гадяцької районної державної адміністрації І.Гулей, заступнику голови райдержадміністрації А. Середі, голові Гадяцької районної ради А.Цимбалу, міському голові Т.Савченко, провідному спеціалісту по зв'язкам з громадскістю С.Бондаренку за допомогу і співпрацю.
Ми розуміємо, що попереду нас чекає велика робота, адже ми живемо на благословенній землі, яку прославили світочі людського духу. Запрошуємо учителів і учнів шкіл району відвідати кімнату - музей життєвого і творчого шляху Олени Пчілки.