Пчілка і сьогодення17.07.22

СЛОВА, ЯКІ ПРИДУМАЛА ОЛЕНА ПЧІЛКА

170 років тому, 17 липня 1849 року, народилася Олена Пчілка (Ольга Драгоманова - Косач) - відома українська письменниця, етнограф, перекладачка, публіцистка, громадська діячка, мама Лесі Українки.

Народилася на Полтавщині, в родині дворянина Петра Якимовича Драгоманова і саме від батьків взяла любов до української культури, яку також передала дітям та все робила для її популяризації, незважаючи на заборони.

"Діти - се наш дорогий скарб, се наша надія, се - молода Україна", - казала вона, передаючи надію наступним поколінням на оновлення та продуктивні зміни.

А ще вона придумувала нові слова. Вони настільки стали складовою нашої мови, що у це зараз навіть складно повірити.

/соціальна мережа " Faceook" /
31.05.22

Ліцеїсти, запрошуємо вас на онлайн-урок "Поетичний світ Олени Пчілки", який підготували члени театрального гуртка "Зелений Гай" (керівник - Шимка І.П.). Автор відео - учитель інформатики Толкачова О.О.. Приємного перегляду!


23.03.22

Говорити українською чи російською? Як правильно?

Розповім трохи своєї історії. Я з дитинства говорила українською або суржиком, тому що родом я з Полтавської області, місто Гадяч.

У нас в школі був музей Олени Пчілки, я була там екскурсоводом, добре знаю, якою ціною нам далась українська мова.

Я безмежно вдячна своїй вчительці Бутко Валентині Володимирівні, котра була моїм наставником у написанні наукової роботи. Тема була цікава і дуже актуальна в наш час. Кожного дня годинами ми говорили про те, які були перешкоди і які шляхи пройшла Ольга Петрівна (Олена Пчілка), щоб люди нашої країни могли читати і говорити українською мовою.

Дотримання національних традицій, колективні читання, літературна діяльність, перекладацька діяльність, влаштування літературних конкурсів та багато інших умов виховання сприяли формуванню національної україномовної еліти.

Це велика гордість говорити нашою солов'їною мовою. І велика дяка нашим предкам за можливість нею говорити.

Ми вільна країна і вільні люди, ми говоримо будь-якою мовою, проте надзвичайно поважаємо нашу!

Я не змушую вас переходити на українську, адже сама зараз говорю російською, на те були свої причини.

Якийсь час я проживала в Турції, говорили ми смішним суржиком російська/англійська/турецька і дуже рідко українська. Її ми використовували з @yuliia_solnechnaya саме тоді, коли не хотіли, щоб нас хто-небудь розумів. Є в цьому свій шарм.

Коли я повернулась в Україну, моє оточення говорило російською, і само по собі так склалось, що я перейшла на російську мову. Це не означає, що я зрадила свою країну чи ще щось. Це означає, що в той момент мені було так комфортніше.

Я не забула і ніколи не забуду свою рідну мову, я не забуду історію. Можу і зараз спокійно говорити українською і в теперішньому житті буду частіше її використовувати.

Хочу, щоб кожен із вас знав, що ми всі дорослі люди і у кожного своє бачення. Кожен робить свій вибір, якою мовою говорити. Та з великою повагою ми відносимось до нашої рідної мови, адже говорити найголовніші слова «я тебе кохаю» тепліше рідною мовою.

Іванна Мардакіна, випускниця школи

      


04.10.21

Екскурсоводи 10 класу (учитель - Шимка І.П.) провели екскурсію в музеї Олени Пчілки для школярів 4-Б класу з нагоди дня пам'яті Олени Пчілки.

      
04.10.21

Учитель української мови Аврамко Л.П. разом із учнями 5-Б класу із нагоди відзначення дня пам'яті Олени Пчілки переглянули онлайн виставу "Весняний ранок Тарасовий", підготовлену учнями школи та розміщену на сайті.

      
04.10.21

У день пам'яті Олени Пчілки бібліотекар Витушинська С.В. провела інформаційні хвилини для учнів 1-х класів "Ії ім'я носить наша школа". Також школярі переглянули фільм про Олену Пчілку.

      
04.10.21

Учитель української мови Бердник Т.М. у день пам'яті Олени Пчілки провела для учнів 5-х класів урок "Вона прославила наш край", на якому репрезентувала матеріала шкільного сайту.

      
04.10.21

Сьогодні наш заклад вшановує пам'ять людини, чиє ім'я носить школа, Олени Пчілки. Багато чого на ниві українства їй довелось робити вперше. Вона була першою журналісткою і першою жінкою-академіком. Організувала першу українську бібліотеку, поставила декілька українських спектаклів у Луцьку. Писала поезії, прозу, драми, критичні статті. Олена Пчілка була різнобічно обдарованою особистістю, мала композиторські здібності, виявляла неабиякі нахили до малювання, що передалося й Лесі.

Нею захоплювались, їй симпатизували, її принциповість та незламність викликали подив у багатьох людей. Усе своє життя Олена Пчілка присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації.

Із вдячністю і гордістю називала Леся Українка свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня.

(За матеріалами - https://www.facebook.com/mirastudia.ua/)

      
24.08.21

У День Незалежності України у ККЗ «Дружба» відбулося вручення літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки Національного видавництва дитячої літератури «Веселка» 2021 року.

Цьогоріч лауреатами стали:

 • Оксана Здор – за ілюстрацію, художнє оформлення, дизайн збірників народних колискових пісень (з нотними додатками і картою України) «Рідна колисанка» (Київ: Веселка, 2019) і «Рідна колисанка-2» (Київ: «Веселка», 2020), значний внесок у розвиток української книжкової графіки та активну освітню діяльність;
 • Олександр Недовіс – за збірку поезій «Берегом долі» (Гадяч: Видавництво «Гадяч», 2020) та популяризацію літератури рідного краю.
 • За традицією лауреати відвідали наш заклад, де директор школи та член журі Смірнова Т.Ю. ознайомила присутніх із експозицією "Лауреати Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки".

  Також лауреати отримали пам’ятну нагороду «Серце віддаю дітям», почесний знак і грошові премії.

  Премія імені Олени Пчілки заснована видавництвом дитячої літератури «Веселка» у 1991 році. Із 2012 року до співзасновників премії приєдналися Гадяцька міська рада.

        

        
  26.02.21

  Музей нашого закладу освіти поповнився новим експонатом - пам'ятною відзнакою "За популяризацію життя та творчості Олени Пчілки" із нагоди відзначення 150 річчя з дня народження письменниці.

        
  25.02.21

  Із нагоди відзначення 150 річниці з дня народження Лесі Українки за популяризацію життя та творчості родини Драгоманових та, зокрема, Олени Пчілки на Всеукраїнських, обласних та міських семінарах, організацію та проведення на базі закладу конференцій, присвячених 165 та 170 річниці від дня народження Олени Пчілки, створення статей, презентацій, відеоматеріалів та сторінки на сайті закладу про життя славетної землячки, залучення учнів до написання науково-дослідницьких робіт МАН та досліджень на обласний конкурс «Полтавщина-земля моя свята» (2020 р.), організацію роботи шкільного музею та театрального колективу «Зелений Гай» заступник директора з НВР Бутко В.В. нагороджена грамотою та пам'ятною відзнакою "За популяризацію життя та творчості Лесі Українки."

        

        
  25.02.21

  Із нагоди відзначення 150 річниці від Дня народження Лесі Українки тетральний колектив "Зелений Гай" (керівник - Шимка І.П.) репрезентував літературно-музичну композицію "Вона себе Українкою звала". Лунали вірші поетеси, пісні, гарним супроводом були танці, удало було використано відео, а окрасою дійства стала інсценізація уривку із твору "Лісова пісня".

        

        

        
  16.10.20

  На уроці англійської мови Демченко Н.Г. разом із учнями 8-А класу прочитали онлайн казки Олени Пчілки «Журавель та чапля» та «Хлопчик та ведмідь», розміщені на сайті закладу, у перекладі учнів школи, керівником яких була Крат Н.О.

        
  15.10.20

  Учні 1-В класу (класний керівник Гірук Оксана Василівна) позайомилися з біографією та творчістю Олени Пчілки.

        
  13.10.20

  Із нагоди відзначення дня пам’яті Олени Пчілки учитель англійської мови Мироненко Т.Л. ознайомила учнів 8-А класу зі збіркою перекладів творів нашої землячки, розміщеною на сайті ліцею. Вона наголосила, що переклад здійснили учні 9 класу нашого закладу, готуючись до відзначення 170-річчя з Дня народження письменниці.

        

        


  07.10.20

  Учні 1-А та 1-Б класів (класні керівники Куліш Н.Ю., Древаль Л.М.) уперше долучилися до ознайомлення із творчістю Олени Пчілки. Діти дізналися про життя письменниці, попрацювали з лепбуками, прослухали казку «У пригоді».

        

        

        
  04.10.20

  4 жовтня - 90 роковини від дня смерті видатної української письменниці, громадської діячки, поетеси Олени Пчілки.

  В рамках пам’яті про нашу видатну землячку у Гадяцькому ліцеї І-ІІІ ступенів №1 імені Олени Пчілки було проведено такі заходи: виставки та перегляди літератури, бібліотечно-бібліографічні уроки та інформаційні хвилинки, перегляди кінофільмів учнями початкової та старшої школи про життєвий і творчий шлях Ольги Петрівни Косач-Драгоманової.

        

        


  03.10.20

  Учні 2-Б /учитель Лісниця Л.А./ вивчають твори для дітей своєї видатної землячки!!!

        

        
  01.10.20

  У нашому закладі склалася традиція вшанування Берегині роду Косачів Олени Пчілки у день її народження і смерті. Нинішній день пам'яті славе тної землячки ми відзначаємо такими заходами: учні 5-х класів (учитель Аврамко Л.П.) переглянули фільм про Олену Пчілку, 9 та 6 класів (учителі Шимка І.П. та Бердник Т.М.) - ознайомились із сторінкою "Музей" на сайті закладу та перевірили знання біографії, пройшовши тестування онлайн на сайті.

        

        

        
  22.09.20

  Біля пам'ятників Олени Пчілці у Лесиному Гаю.

        
  23.08.20

  За традицією лауреати Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки 2020 року відвідали музей славетної землячки нашого закладу та зробили фото напам'ять.