Вправа 4.3. Вибір типу діаграми та її побудова

На прикладі трьох наборів даних, поданих на рис. 4.22, ви маєте навчитися вибирати типи діаграм та будувати їх.


Рис. 4.22. Вихідні дані діаграм

У діапазоні А1:В6 розміщено відомості про потужність двигунів кількох популярних моделей автомобілів, у діапазоні D1:E7 – про національний склад населення України за даними перепису населення 2001 року, а в діапазоні G1:H9 – дані вимірювань споживаної потужності електроенергії у міські мережі у вечірній час «пік», які проводилися щопівгодини, починаючи з 18:15.

Вибираючи тип діаграми, ви маєте керуватися алгоритмом, блок-схему якого наведено на рис. 4.14.

  1. Створіть нову електронну книгу та введіть вихідні дані для діаграми, зазначені на тис. 4.22. Збережіть файл під іменем Вправа_4_3.xlsx.
  2. Розгляньте дані про потужність двигунів автомобілів. Вибуріть тип діаграми, застосувавши алгоритм, зображений на рис. 4.14.
    • Чи існує залежність між двома числовими величинами?

      Оскільки в діапазоні вихідних даних є тільки одна числова величина, то, очевидно, така залежність відсутня. Отже, від верхнього ромба на рис. 4.14 ви маєте переміститися за стрілкою «ні».

    • Чи важлива частка значень у загальній сумі?

      Сума потужностей двигунів у даному контексті немає жодного реального змісту, а отже, розглянути частку значень у загальній сумі не можливо. Відповідь негативна. Отже, починайте будувати гістограму.

  3. Виділіть діапазон вихідних даних разом із заголовками стовпців і за допомогою майстра побудуйте першу діаграму. У нашому випадку у вікнах майстра не потрібно виконувати жодних додаткових дій – достатньо вибрати тип та вид діаграми та двічі клацнути кнопку Далі.
  4. Виберіть тип діаграми демографічного складу населення України.
    • Чи існує залежність між двома числовими величинами?

      Так само, як і в попередньому прикладі, до діапазону вихідних даних належить тільки одна числова величина, тому відповідь на це запитання буде негативною.

    • Чи важлива частка значень у загальній сумі?

      Однією з цілей демографічного дослідження є саме визначення частки, яку складають представники тієї чи іншої національності від загальної кількості населення країни. Оскільки ця частка важлива, варто будувати кругову діаграму.

  5. Побудуйте кругову діаграму, скориставшись майстром діаграм. Майстер запропонує для діаграми невдалу назву («Кількість чоловік»), тому у вікні настроювання параметрів діаграми краще введіть власну.
  6. Розгляньте дані вимірювань споживчої потужності електроенергії у міській мережі та виберіть тип діаграми.
    • Чи існує залежність між двома числовими величинами?

      Моменти часу являють собою різновиди числових значень, і, очевидно, споживана потужність залежить від часу її вимірювання. Оскільки відповідь на це запитання є ствердною, то від верхнього ромба на рис. 4.14 слід перейти за стрілкою «так».

    • Чи важлива частка значень у загальній сумі?

      Споживана потужність змінюється неперервно, а вимірювання фіксують її значення лише в деякі моменти часу. Тому відповідь на це запитання також ствердна, а отже, слід будувати графік.

  7. Побудуйте графік за діапазоном вихідних даних G1:H9. Жодних додаткових дій у вікнах майстра у цьому разі також виконувати не потрібно. Збережіть електронну книгу.
  8. Виберіть типи діаграм для даних, наведених нижче. У таблиці на рис. 4.23, а міститься інформація про кількість глядачів різних вікових категорій, які переглянули у певному кінотеатрі протягом місяця мультфільм «Льодовиковий період», у таблиці на рис. 4.23, б – дані про час перебування у дорозі кількох потягів «Київ-Львів», а у таблиці, поданій на рис. 4.23, в, - відомості про кількість людей, які відпочили у санаторії «Морські бризи» протягом 6 місяців.

Рис. 4.19. Bихідні дані