Копіювання формул

Формули копіюють так само, як і значення: за допомогою буфера обміну або протягуючи над діапазоном маркер автозаповнення, розмішений у правому нижньому куті формул. В обох випадках основною особливістю копіювання формул є те, що використані в них адреси автоматично зсуваються. Наприклад, якщо формула у клітинці Е4 містить посилання на клітинки С4 і D4, то після копіювання у клітинку Е5 вона міститиме посилання на клітинки С5 та D5, після у копіювання у клітинку Е6 – на клітинки С6 та D6 і т.д. (рис. 2.4).


Рис. 2.4. Результат копіювання формули з клітинки Е3 у діапазон Е4:Е7

Проте не завжди бажано, щоб під час копіювання формули всі посилання в ній зсувалися. За необхідності «зафіксувати» якусь частину посилання перед нею слід увести символ $. Залежно від того, чи зафіксовано посилання чи його частину, виділяють три різновиді посилань: абсолютні, відносні та мішані.

  • У відносному посиланні не зафіксовано жодної його частини (наприклад, А3). Тому у випадку копіювання формули обидві частини такого посилання можуть змінюватися (воно може перетворюватися, наприклад, на В4, С5 і т.д.).
  • Додавши перед номером рядка символ $ (наприклад, А$3) отримаємо мішане посилання. У такому посиланні під час копіювання може змінюватися тільки перша його частина (В$3, С$3 тощо). Якщо знак $ додати тільки перед позначенням стовпця, то також матимемо мішане посилання, але змінюватиметься лише його друга частина ($А3, $А4 тощо).
  • Коли знак $ додано і перед позначенням стовпця, і перед номером рядка (наприклад, $А$3), то це абсолютне посилання. У разі копіювання формули до іншої клітинки таке посилання залишиться незмінним.

За умовчанням програма Excel сприймає посилання у формулах як відносні. Змінити тип посилання під час уведення формули можна за допомогою клавіші F4.

Розглянемо приклад використання абсолютних посилань. Припустимо, в таблиці містяться відомості про валюто обмінні операції протягом дня, коли курс обміну був фінансовий. У клітинку А2 введено курс, у клітинках В2:В6 вводять суми валют, а в клітинках С2:С6 слід обчислити за формулами суми в гривнях. Для цього у клітинку С2 потрібно ввести формулу =$А$2*В2 і скопіювати її в діапазон С3:С6. Посилання В2 змінюватиметься, а посилання $А$2 – ні (рис. 2.5).


Рис. 2.5. Копіювання формули, яка містить абсолютне посилання на клітинку А2