Зведені таблицi

Зведені таблиці дають змогу поєднати такі операції, як фільтрування та знаходження проміжних підсумків. Такі таблиці є найбільш універсальним засобом вибирання та підсумовування даних. Автофільтри, проміжні підсумки можна розглядати як спрощений варіант зведених таблиць.

Створюють такі таблиці за допомогою майстра зведених таблиць, який дає змогу вказати діапазон вихідних даних, визначити операції, які над ними виконуватимуться, настроїти параметри зведеної таблиці тощо. Проте в найпростішому випадку достатньо виділити вхідний діапазон, виконати команду Вставлення Таблиці Зведена таблиця й у першому ж вікні майстра зведених таблиця клацнути кнопку Готово. До книги буде додано новий аркуш, на якому розміщуватиметься макет зведеної таблиці та відображатиметься список полів (тобто назв стовпців вихідного діапазону) та панель інструментів Зведені таблиці (рис. 5.26).

Перетягуючи поля до тих чи інших областей макета зведеної таблиці, ви визначаєте, які саме операції над якими даними виконуватимуться. Усього таких областей чотири.

  • В область сторінок перетягують поля, за якими відбуватиметься лише фільтрація.
  • В область рядків та стовпців перетягують поля, за значеннями яких здійснюватимуться групування та фільтрація.
  • В область даних перетягують назви тих стовпців, над якими виконуватимуться обчислення.

  • Рис. 5.26. Створення зведеної таблиці

Наприклад, якщо в зображеному на рис. 5.26. макеті протягнути поле Відділ в область сторінок, поле Посада – в область рядків, а поле Оклад – в область даних, отримаємо таку зведену таблицю, як показано на рис. 5.27, а. у ній обчислюється сумарний оклад для кожної посади і при цьому можна обмежувати набір працівників певним відділом.

У зведеній таблиці сірі кнопки – це поля даних. Якщо справа від поля даних розміщено кнопку , за цим полем можна здійснювати фільтрацію. Наприклад, щоб обчислювати підсумки лише для працівників відділу торгівлі, слід вибрати значення торгівлі зі списку, що відображається кнопкою справа від поля Відділ (рис. 5.27, б). можна також обмежити набір посад, скориставшись кнопкою , розташованою праворуч від поля Посада (рис. 5.27, в).


Рис. 5.27. Зведена таблиця: а – повна; б – після застосування фільтрації; в – після обмеження набору груп об’єктів

За умовчанням у стовпцях, що містяться в області Дані, обчислюється сума значень. Проте можна виконати і будь-яку іншу операцію, двічі клацнувши кнопку поля та вибравши операцію з відповідного списку у вікні Поле зведеної таблиці (рис. 5.28). якщо кнопки поля не видно, можна виділити будь-які дані цього поля і клацнувши кнопку (Параметри поля) на панелі інструментів Зведені таблиці.


Рис. 5.28. Вікно Поле зведеної таблиці

Часто зведену таблицю застосовують для подання даних у двовимірному вигляді. Тоді одне з полів перетягують у область рядків макета, іншу – в область стовпців. Наприклад, якщо ми хочемо дізнатися, яким є середній оклад працівників кожної посади у кожному з відділів, поле Посада слід перетягнути в область рядків, а поле Відділ - в область стовпців, і зведена таблиця набуде такого вигляду, як на рис. 5.29.


Рис. 5.29. Двовимірна зведена таблиця

Готову зведену таблицю можна редагувати, перетягувати кнопки полів даних з одних її областей в інші. Такі кнопки також можна виділяти, перетягувати їх із таблиці у вільні ділянки аркуша.

Щоб додати до зведеної таблиці поля, їх слід перетягнути з області завдань Список полів зведеної таблиці (див. рис. 5.26) у відповідні області таблиці.