Профіль: кімната – музей
Адреса: вул. Гетьманська 35, м. Гадяч, Полтавська область, 37300
Телефон: (05354) 2-17-55, (05354) 2-14-90
Е-mail: hadiach.lyceum-1@ukr.net
Кімната – музей відкрита 22 травня 2009 р. до 160-ї річниці з дня народження Олени Пчілки (Ольги Петрівни Драгоманової – Косач).
Керівник музею – Аврамко Любов Петрівна, вчитель української мови та літератури.
Режим роботи - з 8.00 до 16.00.
У музеї знаходяться копії 59 світлин, на яких відображено життєвий шлях і творча діяльність Ольги Петрівни Драгоманової – Косач.
Найцінніші та цікаві світлини:
Світлини розміщені на стінах у хронологічній послідовності. Експозиція складається із семи розділів: «Садиба Драгоманових у Гадячі», «Київський та волинський періоди життя Олени Пчілки», «Гадяцький період та робота Олени Пчілки редактором», «Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се молода Україна», «Гостини та творча діяльність Лесі Українки у Гадячі», «Будинок сім’ї Косачів у Зеленому Гаю», «Культурна та громадська діяльність Олени Пчілки».
Перший розділ - «Садиба Драгоманових у Гадячі». У ньому подано матеріали про історію створення садиби Драгоманових, докладний її опис, про відкриття у 20 – х роках музею ім. Михайла Драгоманова у приміщенні головного будинку та його ліквідацію у 30 – х роках.
Цінні світлини: Садиба Драгоманових в м. Гадяч (фото з колекції Таранощенко), Гостьова хатина (садиба Драгоманових у Гадячі).
Другий розділ - «Київський та волинський періоди життя Олени Пчілки». Тут зібрана інформація про життя, літературну та громадську діяльність письменниці.
Цінні світлини: На квартирі в м. Києві (син Михайла Драгоманова Світозар Драгоманов, Олена Пчілка, Ізидора з донькою, чоловік Ізидори Юрій Борисов).
Третій розділ - «Гадяцький період та робота Олени Пчілки редактором». З експозиції відвідувачі можуть дізнатися про життя і діяльність Ольги Петрівни у Гадячі, про її етнографічні дослідження.
Цінні світлини: Олена Пчілка – редактор журналу « Рідний край» (обкладинка); Газета «Гадачского земства» під редакцією Олени Пчілки.
Четвертий розділ - «Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се молода Україна».
Він присвячений педагогічній діяльності, зібрано відомості про драматичні твори.
П’ятий розділ - «Гостини та творча діяльність Лесі Українки у Гадячі». У ньому представлено матеріали про гадяцький період у житті і творчості Лесі Українки, її зустрічі з О. Кобилянською, С. Мержинським. Цікаві світлини: фото м.Гадяч 1917 р. Садиба Драгоманових. Онуки Олени Пчілки Юрій Косач та Борисова.
Шостий розділ - «Будинок сім’ї Косачів у Зеленому Гаю». У розділі подано інформацію про історію будівництва дачі у Зеленому Гаю та перебування тут родини Косачів – Драгоманових.
Цікаві світлини: Олена Пчілка серед друзів у Зеленому Гаю; Зелений Гай 1903 р. (Олена Пчілка з доньками, з друзями Тригубовими і Шульженками).
Сьомий розділ - «Культурна та громадська діяльність Олени Пчілки». Відвідувачі дізнаються про роботу Олени Пчілки редактором «Газети галяцького земства», про її активну участь у житті міста, про роботу аматорського дитячого театру, створеного письменницею. Подано інформацію про Зелений Гай як осередок української культури. На світлинах зображено членів родини Олени Пчілки, друзів, знайомих. На останньому фото – Олена Пчілка член – кореспондент АН України.
Доповнюють матеріали, які подані у музеї, барвистий, виготовлений в українських народних традиціях вітраж (автор Кузьома А.В., художник, викладач училища культури Ім. І.П.Котляревського, 2008 р.), картина гадяцького художника М.Позивайла « Дача в Зеленому Гаю»,оригінальної конструкції макети вікон дачі Зеленого Гаю з видом на с. Вельбівку (автор Зозуля О.О., директор гімназії), прапор Гадяцької гімназії імені Олени Пчілки (подарунок учням гімназії від ініціатора створення музею Костюка В.С.).
У кімнаті – музеї систематично проводяться екскурсії.
Проведено ряд заходів: