Пчілка і сьогодення







20.02.24

Учні 2-В класу (учитель - Галина КСЬОНЗ) намалювали малюнки до казок Олени Пчілки.

      




19.02.24

Учні ГПД 3-х класів Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки (учитель- Світлана РУДЕЦЬКА) підготували вистави за мотивами казки Олени Пчілки "Мишача рада" та записаної нею народної притчі "У пригоді".

      

      




12.01.24

Вітаємо ученицю 9-Б класу Анну Сушко та вчителя української мови та літератури Тетяну Бердник із перемогою - 2 місцем у конкурсі Малої академії наук Гадяцької міської територіальної громади.

Тема наукової роботи «Жанрова різноманітність творів Олени Пчілки для дітей» особливо актуальна, адже заклад розпочав активну підготовку до відзначення 175-річчя з дня народження нашої землячки. Роботу присвячено дослідженню та аналізу збірки дитячих творів Олени Пчілки «Годі, діточки, вам спать!». Мета – встановити жанрову та тематичну різноманітність творів Олени Пчілки для дітей. Актуальність дослідження полягає в тому, що творчість письменниці недостатньо вивчена і ще чекає ґрунтовних, глибоких розвідок та аналізу. Адже її творча і громадська спадщина є досить актуальною для сьогодення тим, що вона велику увагу приділяла принципам національного виховання молоді. Завдання роботи: з’ясувати жанрову та тематичну різноманітність, притаманну збірці «Годі, діточки, вам спать!», виокремити та проаналізувати, яких тем торкається письменниця у дитячих творах. У роботі систематизовано жанрове різноманіття збірки «Годі, діточки, вам спать!». Виявлено, що тут представлено як авторські твори письменниці (вірші, оповідання, казки, байки), так і зібраний нею фольклорний матеріал (казки, пісеньки, загадки, спотиканки тощо). Також доведено, що більшу частину матеріалу збірки становлять поетичні твори. Вони сповнені радістю, оптимізмом, любов’ю до життя, навчають добру. Майже в усіх віршах поетеса зображує природу, спілкування людини та тварини, родинні стосунки, любов матері до дитини. Виховний зміст мають і казки, оповідання та байки Олени Пчілки. Сміховинки, спотиканки, загадки, шаради, пропоновані письменницею своїм маленьким читачам, розраховані були не тільки для розваг, а також мали розвивати увагу, логіку, пам’ять, формувати особистість дитини. Отже, жанрове та тематичне розмаїття збірки «Годі, діточки, вам спать!» дійсно вражає. Зичимо Анні й надалі успіхів та наснаги!

      

      

      




02.01.24

У журналі ПАНО "Постметодика", присвяченому освіті Полтавщини в умовах війни https://drive.google.com/file/d/1PEK1dAiyqjnRULANM0QPtFOoRa_7C-QZ/view?usp=sharing, опубліковано статтю завідувача кафедри філософії та економіки освіти, кандидата педагогічних наук ПАНО ім. М.В. Остроградського Л.В.Литвинюк "Лідерська освіта перед викликами війни", у якій розповідається також і про багаторічну діяльність Гадяцький ліцей №1 імені Олени Пчілки, систему роботи, форми і методи організації освітнього процесу в закладі по популяризації життя та творчості Олени Пчілки, до відзначення 175-річчя з дня народження якої ліцей уже розпочав роботу: https://pchilka-litsei.in.ua/pchilka_today.php.

Педагоги школи ділилися досвідом роботи по розвитку лідерських якостей на прикладі вивчення біографії та творчості видатних людей, зокрема Олени Пчілки, на двох обласних семінарах спеціальної дослідницької групи ПАНО "Філософія лідерства в освіті".

Про освітню діяльність ліцею у цьому напрямку можна дізнатися за посиланням: https://pchilka-litsei.in.ua/museum.php

      

      

      




15.12.23

У закладі розпочалася активна підготовка до відзначення 175- річчя з Дня народження Олени Пчілки. Бібліотекар Світлана Витушинська провела з учнями 5-Б класу захід "Різдво в родині Олени Пчілки", який розробила в рамках підготовки до відзначення славної дати нашої землячки. Ліцеїсти відчули атмосферу свята, слухаючи розповідь, переглядаючи фільм, беручи участь у дійстві, споглядаючи інтер'єр, який був наближений до часів Олени Пчілки.Учні дізналися, що Косачі не лише святкували Різдво 25 грудня, але й писали та перекладали твори на новорічно- різдвяну тематику. Зокрема, у 1919 році світ побачила "Книжка-рідвянка" Олени Пчілки. Так на прикладі сімейної педагогіки письменниці, перекладачки, громадської діячки, фольклористки, етнографа виховується не одне покоління українців.

      

      

      




18.05.23

У Міжнародний День музеїв ліцеїсти 7 класу (учитель - Тетяна Бердник) провели екскурсію для учнів початкової школи у шкільному музеї славетної землячки.

      

      

      




30.03.23

Заступник директора з НВР Валентина Бутко онлайн узяла участь у вебінарі, який організувала просвітницька організація " Культурний проєкт", на тему "ПЕТРО КОСАЧ І ОЛЕНА ПЧІЛКА: БІЛЯ ВИТОКІВ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО РУХУ". Про неповторні особистості батьків Лесі Українки розповідала ІРИНА ЩУКІНА – завідувачка науково-дослідного відділу з вивчення життя і творчості Лесі Українки Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького (Київ).

      

      




27.02.23

Учениця 10 класу Крат Поліна онлайн узяла участь у II (обласному) етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України. Тема її дослідження «Роль Олени Пчілки у становленні українських письменників із метою популяризації та розвитку української літератури» (учитель - Аврамко Л.П.).

      

      

      




28.12.22

В Гадяцькому ліцеї № 1 імені Олени Пчілки для учнів 9-Б класу у музеї Олени Пчілки бібліотекарем був проведений захід "Як святкували Різдво в родині Косачів".

Захід відкрила заступник директора з НМР Бутко В.В. Вона розповіла про те, як вишуканий, самобутній та невимовно святковий образ українського Різдва намагалася стерти так звана "радянська влада" з 1920 року. Звернула увагу, що період Різдвяних свят увібрав у себе найтиповіші види народно-драматичної творчості українців.

Для учнів була представлена інформація про те, як святкували Різдво в родині Косачів та в яких книгах про це можна прочитати.

      

      

      

      

      




26.12.22

Вітаємо ученицю 10 класу Крат Поліну та вчителя української мови Аврамко Любов Петрівну із перемогою у міському конкурсі Малої академії наук України.

Дослідження «Роль Олени Пчілки у становленні українських письменників з метою популяризації та розвитку української літератури» присвячено вивченню й аналізу постаті Олени Пчілки, її ролі у становленні українських письменників та у розвитку української літератури і культури. Мета роботи – розкрити роль Олени Пчілки у становленні українських письменників з метою популяризації та розвитку української літератури. Актуальність дослідження зумовлена тим, що творчість Олени Пчілки ще недостатньо вивчена. Ще чекає грунтовних, глибоких досліджень творча спадщина письменниці, більша половина якої розпорошена по різноманітних виданнях або зберігається в рукописах. Багато творів, статей, рецензій, заміток, епістоляріїв чекають на публікацію.

Завдання роботи: розкрити діяльність Олени Пчілки як перекладача та її зв'язок із М. Старицьким; показати видавничу діяльність Олени Пчілки; установити роль Олени Пчілки у становленні українських письменників.

Ученицею систематизовано праці різних авторів та періодів, присвячених Олені Пчілці, про її життя, творчість та громадську діяльність. Установлено, що Олена Пчілка сприяла розвитку української літератури та культури, була видавцем і популяризатором української літератури. Підтверджено, що Олена Пчілка популяризувала життя і творчість І. П. Котляревського, Т. Г. Шевченка, Панаса Мирного, С. Руданського, М. Рильського, П. Тичини та інших українських письменників. Досліджено, що Ольга Петрівна Косач друкувала твори українських митців за власний кошт у тижневику «Рідний край» та в журналі «Зоря» з метою популяризації та становлення як відомих, так і молодих письменників. Виявлено, що з І. Я. Франком Ольга Петрівна створювала спільні проєкти: альманах «Перший вінок», збірку Лесі Українки «На крилах пісень», чим сприяла розвитку української літератури й культури.

Отже, Ольга Петрівна багато зробила для розвитку української культури, розвитку української літератури, розвитку української мови. Сприяла розвитку творчості українських письменників, бо за власні кошти друкувала їх твори. Сприяла тому, щоб більше про них, про їх творчість дізнався український народ та все прогресивне людство. Бажаємо Поліні успіхів в обласному конкурсі Малої академії наук України!

      

      

      




21.12.22

"Математика золотого перетину"- така тема науково - дослідницької роботи учениці 8-Б класу Сушко Анни, яку вона репрезентувала на конкурсі Малої академії наук Гадяцької міської територіальної громади, керівник роботи - учитель математики Залозна Тетяна Олексіївна. Дослідницьку роботу присвячено аналізу наявності золотого січення в різних сферах нашого життя. Ученицею було розглянуте поняття золотого січення, розкрито його математичний та естетичний зміст. Досліджено сфери, де прослідковується принцип золотої пропорції. Досліджено за допомогою золотого трикутника наявність золотого січення в єдиному на території України мурованому дев’ятибанному храмі, що зберігся до наших днів у Полтавській області. Проведено перевірку правил золотого січення в природі на прикладі курячого, перепелиного, гусячого яйця. Досліджено портрет української письменниці Олени Пчілки, виконаний автором даної наукової роботи, на наявність золотого січення. Узагальнено, що золотий перетин є вищим проявом досконалості цілого у природі, архітектурі, дизайні, живописі, фотографії.

      

      

      




28.10.22

Заступник директора з НВР Бутко В.В. взяла участь у засіданні вченої ради Полтавської академії неперервної освіти, де Литвинюк Людмила Вікторівна, завідувач кафедри філософії і економіки освіти ПАНО ім. М. В. Остроградського, кандидат педагогічних наук, розкрила мету, сутність і перспективи біографічного методу навчання, представила концептуальну модель біографічного навчання у школі. У своєму виступі вона докладно ознайомила присутніх із досвідом роботи педагогічного колективу Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки Гадяцької міської ради з формування лідерської компетентності учнів на прикладі життя та творчості Олени Пчілки, репрезентуючи результати обласного семінару «Формування лідерської компетентності в школі: досвід біографічного навчання», проведеного 28.09.2022 на базі закладу.

Із матеріалами про семінар можна ознайомитися на сайті ПАНО: http://pano.pl.ua/novyny-poippo-blohom/item/6041-potentsial-biohrafichnoho-navchannia-u-formuvanni-liderskoi-kompetentnosti-uchniv.

      

      




04.10.22

До дня пам'яті Олени Пчілки учитель української літератури Аврамко Л.П. провела для учнів 9 класу екскурсію в шкільному музеї землячки, а Бердник Т.М. розповіла про історію його створення.

      




04.10.22

Учитель української літератури Шимка І.П. до дня пам'яті Олени Пчілки розповіла учням 5 класів про роль письменниці у розвитку театрального мистецтва на Гадяччині. Повідомила, що ліцеїсти продовжують славні традиції землячки. Учні переглянули уривок із п'єси Пчілки (у запису) "Весняний ранок Тарасовий" у виконанні шкільного театрального колективу "Зелений Гай". Захід був проведений як офлайн, так і онлайн (для учнів 5-А класу).

      

      




04.10.22

4 жовтня - День пам'яті Олени Пчілки (Ольги Драгоманової-Косач) - письменниці, педагогині, перекладачки, фольклористки, етнографині, видавчині і редакторки, активної громадської діячки, члена-кореспондента Всеукраїнської академії наук.

У Гадяцькому ліцеї №1 імені Олени Пчілки були організовані книжкові виставки, перегляди літератури, кінофільмів про життєвий і творчий шлях письменниці. А для учнів 5-х класів було проведено бібліотечний урок "Олена Пчілка@.

Світлана Витушинська - бібліотекар

      

      




17.07.22

СЛОВА, ЯКІ ПРИДУМАЛА ОЛЕНА ПЧІЛКА

170 років тому, 17 липня 1849 року, народилася Олена Пчілка (Ольга Драгоманова - Косач) - відома українська письменниця, етнограф, перекладачка, публіцистка, громадська діячка, мама Лесі Українки.

Народилася на Полтавщині, в родині дворянина Петра Якимовича Драгоманова і саме від батьків взяла любов до української культури, яку також передала дітям та все робила для її популяризації, незважаючи на заборони.

"Діти - се наш дорогий скарб, се наша надія, се - молода Україна", - казала вона, передаючи надію наступним поколінням на оновлення та продуктивні зміни.

А ще вона придумувала нові слова. Вони настільки стали складовою нашої мови, що у це зараз навіть складно повірити.

/соціальна мережа " Faceook" /




31.05.22

Ліцеїсти, запрошуємо вас на онлайн-урок "Поетичний світ Олени Пчілки", який підготували члени театрального гуртка "Зелений Гай" (керівник - Шимка І.П.). Автор відео - учитель інформатики Толкачова О.О.. Приємного перегляду!






23.03.22

Говорити українською чи російською? Як правильно?

Розповім трохи своєї історії. Я з дитинства говорила українською або суржиком, тому що родом я з Полтавської області, місто Гадяч.

У нас в школі був музей Олени Пчілки, я була там екскурсоводом, добре знаю, якою ціною нам далась українська мова.

Я безмежно вдячна своїй вчительці Бутко Валентині Володимирівні, котра була моїм наставником у написанні наукової роботи. Тема була цікава і дуже актуальна в наш час. Кожного дня годинами ми говорили про те, які були перешкоди і які шляхи пройшла Ольга Петрівна (Олена Пчілка), щоб люди нашої країни могли читати і говорити українською мовою.

Дотримання національних традицій, колективні читання, літературна діяльність, перекладацька діяльність, влаштування літературних конкурсів та багато інших умов виховання сприяли формуванню національної україномовної еліти.

Це велика гордість говорити нашою солов'їною мовою. І велика дяка нашим предкам за можливість нею говорити.

Ми вільна країна і вільні люди, ми говоримо будь-якою мовою, проте надзвичайно поважаємо нашу!

Я не змушую вас переходити на українську, адже сама зараз говорю російською, на те були свої причини.

Якийсь час я проживала в Турції, говорили ми смішним суржиком російська/англійська/турецька і дуже рідко українська. Її ми використовували з @yuliia_solnechnaya саме тоді, коли не хотіли, щоб нас хто-небудь розумів. Є в цьому свій шарм.

Коли я повернулась в Україну, моє оточення говорило російською, і само по собі так склалось, що я перейшла на російську мову. Це не означає, що я зрадила свою країну чи ще щось. Це означає, що в той момент мені було так комфортніше.

Я не забула і ніколи не забуду свою рідну мову, я не забуду історію. Можу і зараз спокійно говорити українською і в теперішньому житті буду частіше її використовувати.

Хочу, щоб кожен із вас знав, що ми всі дорослі люди і у кожного своє бачення. Кожен робить свій вибір, якою мовою говорити. Та з великою повагою ми відносимось до нашої рідної мови, адже говорити найголовніші слова «я тебе кохаю» тепліше рідною мовою.

Іванна Мардакіна, випускниця школи

      






04.10.21

Екскурсоводи 10 класу (учитель - Шимка І.П.) провели екскурсію в музеї Олени Пчілки для школярів 4-Б класу з нагоди дня пам'яті Олени Пчілки.

      




04.10.21

Учитель української мови Аврамко Л.П. разом із учнями 5-Б класу із нагоди відзначення дня пам'яті Олени Пчілки переглянули онлайн виставу "Весняний ранок Тарасовий", підготовлену учнями школи та розміщену на сайті.

      




04.10.21

У день пам'яті Олени Пчілки бібліотекар Витушинська С.В. провела інформаційні хвилини для учнів 1-х класів "Ії ім'я носить наша школа". Також школярі переглянули фільм про Олену Пчілку.

      




04.10.21

Учитель української мови Бердник Т.М. у день пам'яті Олени Пчілки провела для учнів 5-х класів урок "Вона прославила наш край", на якому репрезентувала матеріала шкільного сайту.

      




04.10.21

Сьогодні наш заклад вшановує пам'ять людини, чиє ім'я носить школа, Олени Пчілки. Багато чого на ниві українства їй довелось робити вперше. Вона була першою журналісткою і першою жінкою-академіком. Організувала першу українську бібліотеку, поставила декілька українських спектаклів у Луцьку. Писала поезії, прозу, драми, критичні статті. Олена Пчілка була різнобічно обдарованою особистістю, мала композиторські здібності, виявляла неабиякі нахили до малювання, що передалося й Лесі.

Нею захоплювались, їй симпатизували, її принциповість та незламність викликали подив у багатьох людей. Усе своє життя Олена Пчілка присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації.

Із вдячністю і гордістю називала Леся Українка свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня.

(За матеріалами - https://www.facebook.com/mirastudia.ua/)

      




24.08.21

У День Незалежності України у ККЗ «Дружба» відбулося вручення літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки Національного видавництва дитячої літератури «Веселка» 2021 року.

Цьогоріч лауреатами стали:

  • Оксана Здор – за ілюстрацію, художнє оформлення, дизайн збірників народних колискових пісень (з нотними додатками і картою України) «Рідна колисанка» (Київ: Веселка, 2019) і «Рідна колисанка-2» (Київ: «Веселка», 2020), значний внесок у розвиток української книжкової графіки та активну освітню діяльність;
  • Олександр Недовіс – за збірку поезій «Берегом долі» (Гадяч: Видавництво «Гадяч», 2020) та популяризацію літератури рідного краю.
  • За традицією лауреати відвідали наш заклад, де директор школи та член журі Смірнова Т.Ю. ознайомила присутніх із експозицією "Лауреати Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки".

    Також лауреати отримали пам’ятну нагороду «Серце віддаю дітям», почесний знак і грошові премії.

    Премія імені Олени Пчілки заснована видавництвом дитячої літератури «Веселка» у 1991 році. Із 2012 року до співзасновників премії приєдналися Гадяцька міська рада.

          

          




    26.02.21

    Музей нашого закладу освіти поповнився новим експонатом - пам'ятною відзнакою "За популяризацію життя та творчості Олени Пчілки" із нагоди відзначення 150 річчя з дня народження письменниці.

          




    25.02.21

    Із нагоди відзначення 150 річниці з дня народження Лесі Українки за популяризацію життя та творчості родини Драгоманових та, зокрема, Олени Пчілки на Всеукраїнських, обласних та міських семінарах, організацію та проведення на базі закладу конференцій, присвячених 165 та 170 річниці від дня народження Олени Пчілки, створення статей, презентацій, відеоматеріалів та сторінки на сайті закладу про життя славетної землячки, залучення учнів до написання науково-дослідницьких робіт МАН та досліджень на обласний конкурс «Полтавщина-земля моя свята» (2020 р.), організацію роботи шкільного музею та театрального колективу «Зелений Гай» заступник директора з НВР Бутко В.В. нагороджена грамотою та пам'ятною відзнакою "За популяризацію життя та творчості Лесі Українки."

          

          




    25.02.21

    Із нагоди відзначення 150 річниці від Дня народження Лесі Українки тетральний колектив "Зелений Гай" (керівник - Шимка І.П.) репрезентував літературно-музичну композицію "Вона себе Українкою звала". Лунали вірші поетеси, пісні, гарним супроводом були танці, удало було використано відео, а окрасою дійства стала інсценізація уривку із твору "Лісова пісня".

          

          

          




    16.10.20

    На уроці англійської мови Демченко Н.Г. разом із учнями 8-А класу прочитали онлайн казки Олени Пчілки «Журавель та чапля» та «Хлопчик та ведмідь», розміщені на сайті закладу, у перекладі учнів школи, керівником яких була Крат Н.О.

          




    15.10.20

    Учні 1-В класу (класний керівник Гірук Оксана Василівна) позайомилися з біографією та творчістю Олени Пчілки.

          




    13.10.20

    Із нагоди відзначення дня пам’яті Олени Пчілки учитель англійської мови Мироненко Т.Л. ознайомила учнів 8-А класу зі збіркою перекладів творів нашої землячки, розміщеною на сайті ліцею. Вона наголосила, що переклад здійснили учні 9 класу нашого закладу, готуючись до відзначення 170-річчя з Дня народження письменниці.

          

          






    07.10.20

    Учні 1-А та 1-Б класів (класні керівники Куліш Н.Ю., Древаль Л.М.) уперше долучилися до ознайомлення із творчістю Олени Пчілки. Діти дізналися про життя письменниці, попрацювали з лепбуками, прослухали казку «У пригоді».

          

          

          




    04.10.20

    4 жовтня - 90 роковини від дня смерті видатної української письменниці, громадської діячки, поетеси Олени Пчілки.

    В рамках пам’яті про нашу видатну землячку у Гадяцькому ліцеї І-ІІІ ступенів №1 імені Олени Пчілки було проведено такі заходи: виставки та перегляди літератури, бібліотечно-бібліографічні уроки та інформаційні хвилинки, перегляди кінофільмів учнями початкової та старшої школи про життєвий і творчий шлях Ольги Петрівни Косач-Драгоманової.

          

          






    03.10.20

    Учні 2-Б /учитель Лісниця Л.А./ вивчають твори для дітей своєї видатної землячки!!!

          

          




    01.10.20

    У нашому закладі склалася традиція вшанування Берегині роду Косачів Олени Пчілки у день її народження і смерті. Нинішній день пам'яті славе тної землячки ми відзначаємо такими заходами: учні 5-х класів (учитель Аврамко Л.П.) переглянули фільм про Олену Пчілку, 9 та 6 класів (учителі Шимка І.П. та Бердник Т.М.) - ознайомились із сторінкою "Музей" на сайті закладу та перевірили знання біографії, пройшовши тестування онлайн на сайті.

          

          

          




    22.09.20

    Біля пам'ятників Олени Пчілці у Лесиному Гаю.

          




    23.08.20

    За традицією лауреати Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки 2020 року відвідали музей славетної землячки нашого закладу та зробили фото напам'ять.